Aktualności

wróć
CORAZ WIĘCEJ PUSTOSTANÓW

CORAZ WIĘCEJ PUSTOSTANÓW

23 VI 2026, 13:32:00

Od wielu lat słyszymy o brakujących mieszkaniach. Ma być ich podobno 2 mln. Rzeczywistość szczególnie w Polsce powiatowej, małych miasteczkach i wsiach brutalnie weryfikuje te wyliczenia. Również analitycy zajmujący się rynkiem mieszkaniowym z Alior Banku określają faktyczną lukę na 300-400 tys. lokali. Oznacza to, że przy obecnym tempie budownictwa już za kilka lat rozwiążemy problem mieszkaniowy.

Zmiany zachodzące na rynku krajowym mają swoje odbicie również w naszej spółdzielni. W ostatnich latach następuje gwałtowny wzrost pustych mieszkań.

Na koniec 2025 roku mieliśmy takich lokali 408, a w maju 2026 roku już 475. W niecałe pół roku przybyło 67 niezamieszkałych lokali. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu są zmiany demograficzne. Następuje szybkie zwalnianie mieszkań przez odchodzące powojenne pokolenie wyżu demograficznego. Przeprowadzamy się również w poszukiwaniu lepszego miejsca pracy, czy też porzucamy blokowiska na rzecz zabudowy jednorodzinnej, dające nam lepsze widoki na zielone otoczenie, większy spokój i komfort zamieszkania.

Puste mieszkania stają się powoli problemem dla mieszkańców budynku, jak i samej Spółdzielni mieszkaniowej. Pojawia się temat niedogrzanych mieszkań, rosną koszty wywozu nieczystości, przeliczanych  na coraz mniejszą liczbę osób zamieszkujących budynki.

Postępuje brak akceptacji do podwyższania opłat celem wykonania niezbędnych remontów (przecież ja tam nie mieszkam).

Sygnalizujemy tutaj tylko niektóre zagadnienia, jest ich więcej i w najbliższej przyszłości będą wymagały nowego podejścia do życia w „bloku”.

FOTO:INTERNET

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem