Szanowny Spółdzielco Oszczędzaj ciepło i prąd !
Jednym z takich działań jest uporządkowanie systemu dostawy ciepła do pomieszczeń wspólnych.
W związku z powyższym Gnieźnieńska SM przystępuje do montażu głowic administracyjnych na zaworach przygrzejnikowych na klatach schodowych w połączeniu z regulacją na wymagane ustawą minimum 8 0 C. Jest to zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002r. Nr 75, poz. 690).
Nasze działania dotyczą również innych pomieszczeń wspólnych (pralnie, suszarnie). Dopuszczamy możliwość podniesienia temperatury tych pomieszczeń, lecz wyłącznie na wyraźne żądanie wszystkich właścicieli mieszkań w budynku.
W związku z tym uprzedzamy, że jeśli poziom temperatury w obrębie pomieszczeń wspólnych będzie zgodny z normą, w okresie grzewczym nie będą przyjmowane reklamacje z tego tytułu. Ostrzegamy również, że podejmowane przez mieszkańców jakiekolwiek próby zmiany regulacji nastawień będą zgłaszane właściwym organom porządkowym.
Ciągle rosnące ceny ciepła zmuszają wszystkich do właściwego nim gospodarowania tak, aby nie dochodziło do nieuzasadnionego wzrostu zużycia ciepła w naszych budynkach. Bardzo trudna sytuacja na rynku energetycznym wręcz wymusza konieczność oszczędzania. Nadmieniamy również, że w miarę możliwości od kilku lat systematycznie montujemy na klatkach schodowych i w piwnicach oświetlenie ledowe sterowane czujnikami ruchu, co przyczyniło się do istotnego ograniczenia kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej. Pamiętajmy również o rzeczach prozaicznych i oczywistych, jak zamykanie drzwi wejściowych do budynku i wiatrołapu. Podejdźmy w sposób racjonalny do problemu ogrzewania naszych mieszkań. Nie musimy nadmiernie ograniczać nastaw głowic na zaworach przygrzejnikowych w stopniu zagrażającemu zdrowiu domowników. Należy tylko oszczędnie gospodarować dostarczonym ciepłem.
Rozważając, jaka jest najlepsza temperatura w mieszkaniu, trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Każde z nich pełni w mieszkaniu inną funkcję, więc temperatura powinna być ustawiana indywidualnie.
W miejscu gdzie odpoczywamy i spędzamy dużo czasu w ciągu dnia, zaleca się utrzymywanie temperatury - ok. 20°C. Przy takich ustawieniach termostatu większość osób będzie odczuwała komfort cieplny – nie będzie im ani za zimno, ani za ciepło.
W sypialni natomiast powinno być nieco chłodniej – najlepiej ok. 17-18°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze organizm nie regeneruje się wystarczająco podczas snu.
W kuchni temperatura również powinna być nieco niższa niż w salonie – ok. 19°C. To pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania przez rozgrzany piekarnik oraz kuchenkę czy pracującą lodówkę.
Zalecamy również krótkie lecz intensywne wietrzenie mieszkań i nie zasłanianie lub zaklejanie kratek wentylacyjnych. Takie działanie spowodowałoby duży wzrost wilgoci względnej w kubaturze mieszkania i miałoby fatalne skutki dla naszego zdrowia.
Jesteśmy przekonani, że wspólnie podejmowane działania mogą mieć istotny wpływ na zapotrzebowanie ciepła dla Państwa nieruchomości, a tym samym na ostateczne rozliczenie kosztów ogrzewania każdego lokalu.
Informujemy również, że właściciele mieszkań, korzystający z dostępu do elektronicznego podglądu sald mają możliwość bieżącego monitorowania przedstawionego w formie graficznej zużycia energii cieplnej w budynku.
OSZCZĘDZAJMY
A co w przypadku gdy sąsiad z dołu przestaje ogrzewać mieszkanie? Moje strasznie się przez to wyziębia i mimo że mocno grzeje ciągle jest zimno. Jest bardzo duża różnica w ogrzaniu mieszkania w porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego. Więc zamiast oszczędzać będę miała jeszcze wyższe rachunki przez "życzliwych" sąsiadów. Można coś z tym zrobić?
shadow, 2022-12-04 11:07:42
oszczędzanie ? to kiedy w końcu spółdzielnia przestanie pobierać 35 zł za instalacje tej ciepłej wody mija już 3,5 roku od instalacji ...
jacek, 2022-11-18 09:46:22
Przedstawione w artykule działania są jak najbardziej celowe ale jak to często bywa diabeł tkwi w szczegółach. I tak np. nie wierzę w ograniczenie zużycia EE na klatkach schodowych i piwnicach w sytuacji gdy działanie czujników ruchu nie jest ograniczone do pory zmierzchu i nocy. Światło w w/w lokalizacjach zapala się setki razy w ciągu dnia ( przy znakomitej widoczności) generując znacznie większe koszty niż potencjalne oszczędności - dotyczy os. Piastowskie 14. Zdziwienie budził również ukrop ( "wrzątek) lecący z rur w okresie letnich upałów, generujący również wzrost zużycia co jest absurdem zimnej wody. W obydwu poruszonych kwestiach widzę duże możliwości do działania dla administracji spółdzielni mieszkaniowej. To na razie tyle w kwestii oszczędności energii.
pozdrawiam