Powierzchnia lokalu użytkowego nie produkuje śmieci.
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Częstochowy dla terenów niezamieszkałych, na których znajdują się hale produkcyjne i magazynowe ustalono minimalną pojemność pojemnika do zbierania odpadów komunalnych nie mniejszą niż 120 l na każde 20 m2 zajmowanej powierzchni niezależnie, że musi posiadać także pojemniki na odpady opakowaniowe i inne niż komunalne.
Spółka zatrudniała 39 osób i przy założeniu, że 1 osoba produkuje 120 litrów śmieci miesięcznie uważała, że wystarczający jest kontener o pojemności ok. 5 m3 , a zgodnie z przyjętą uchwałą musi posiadać pojemnik 19 m3. Jej zdaniem to ludzie a nie powierzchnia produkują śmieci, a gmina przyjmując takie zasady jak w regulaminie czerpie nieuzasadniony zysk.
Spółka odwołała się od decyzji gminy do sądu, który przyznał rację spółce. Sąd zwrócił uwagę, że przyjmując kryteria wprowadzone przez Radę Miasta Częstochowy może dojść do sytuacji, że gdyby zakład zatrudniał tylko 1 osobę to i tak musiałby zapewnić pojemnik 19 m3. Uchwała takiej treści prowadzi do śmieciowego absurdu, ponieważ jak wskazuje praktyka 1 osoba średnio produkuje miesięcznie 120 litrów odpadów.
Wyrok ten pokazuje, że pomimo ciągle zmieniających się przepisów „śmieciowych” nie udaje się wypracować jednolitych, czytelnych i sprawiedliwych zasad, które byłyby do zaakceptowania przez osoby produkujące śmieci i instytucje za ten system odpowiedzialne.