Za mały dług możesz stracić mieszkanie
Jak brzemienne w skutkach może być nie wnoszenie opłat przekonał się o tym mieszkaniec Zambrowa posiadający własnościowe prawo do lokalu i dług wobec
spółdzielni w wysokości 3 tys. zł.
Spółdzielnia wobec takiego zadłużenia rozpoczęła procedurę windykacyjną występując do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Po uzyskaniu nakazu zapłaty skierowała sprawę do komornika o licytację mieszkania.
Dłużnik złożył zażalenie na czynności komornika do Sądu Rejonowego w Zambrowie, który to sąd uchylił licytację mieszkania. Uznał on, że podstawą do licytacji mieszkania musi być wyrok sądu a nie nakaz zapłaty.
Sąd Rejonowy uważał, że w tym przypadku spółdzielnia powinna również kierować się zapisami ustawy o własności lokali, które zgodnie z art. 16 ust. 1 i art. 22 ust. 3 pkt 7 wymagają uchwały większości właścicieli i wyroku sądu.
Od wyroku spółdzielnia odwołała się do Sądu Okręgowego w Łomży, który mając wątpliwości prawne w tej sprawie skierował zapytanie do Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy w wyroku sygn. akt CZP 42/15 orzekł, że tytuł wykonawczy wystawiony na podstawie nakazu zapłaty jest wystarczająca podstawą do licytacji mieszkania za długi.
Biorąc powyższe pod uwagę kolejny raz apelujemy do mieszkańców o systematyczne wnoszenie opłat za mieszkania.
Przypominamy , że również Gnieźnieńska SM występuje o licytację mieszkań przy niskich kwotach zaległości w opłatach za mieszkanie, chociaż niejednokrotnie okazuje się, że właściciele mieszkań oprócz drobnych zaległości w Spółdzielni posiadają jeszcze milionowe zadłużenia z innych tytułów.
Rygorystyczna postawa Spółdzielni pozwala nam utrzymać bardzo niski poziom zaległości, które na dzień 31.07.2015 r wyniosły 999.339,08 zł ( zaległości powyżej 2 miesięcy).
Małe zaległości to również lepsza kondycja finansowa Spółdzielni. Gnieźnieńska SM (dz) ©