Wspólnota mieszkaniowa nie może żądać zwrotu nadwyżki funduszu remontowego od Spółdzielni
Wspólnota mieszkaniowa nie może żądać zwrotu nadwyżki funduszu remontowego od Spółdzielni.
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15.12.2000 r nie określa zasad rozliczenia finansowego spółdzielni w momencie powstania wspólnoty mieszkaniowej.
Z tego też powodu wspólnoty mieszkaniowe występowały na drogę sądową ze spółdzielniami mieszkaniowymi o zwrot nadwyżki na funduszu remontowym.
Orzecznictwo w tym zakresie nie było jednorodne. Sąd Okręgowy w Świdnicy dopuścił taką możliwość, jednak wyłącznie pod warunkiem, że właściciele scedują swoje uprawnienia na wspólnotę ( wyrok z 23.04.2013 r , sygn. akt IC 516/13). Innego zdania natomiast był Sąd Rejonowy w Kłodzku, który uznał, że wspólnocie przysługuje roszczenie o zwrotu nadpłaty na funduszu remontowym bez konieczności cesji praw ( wyrok z 23.04.2013 r , sygn. akt I C 1283/13).
Jednoznacznie sprawę rozstrzygnął Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 15.05.2014 r – sygn. akt IV CSK 470/13 (zakładka Akty prawne- Wyroki) orzekł, że wspólnota mieszkaniowa powstała z zasobów spółdzielni mieszkaniowej nie ma uprawnień do dochodzenia zwrotu nadwyżki funduszu remontowego.
Nie ma ona bowiem zdolności sądowej do dochodzenia należności z tego tytułu, gdyż roszczenie to dotyczy okresu przed jej powstaniem.(dz)